Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli domów, którzy chcieliby znacząco obniżyć rachunki za prąd, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu produkcji energetycznej na środowisko.

Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych na swojej posesji rozpatruje się przede wszystkim ich opłacalność – czy koszt postawienia domowej elektrowni się zwróci w przeciągu 2, 5 czy 20 lat? Przed inwestycją warto przyjrzeć się więc podstawowym wyliczeniom i argumentom, dzięki którym podejmiesz znacznie lepszą decyzję.

Czym właściwie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego poprzez przetworzenie go w specjalnych ogniwach fotowoltaicznych. Jest to więc jedna z głównych gałęzi OZE (odnawialnych źródeł energii) i kierunek, w którym mogą rozwijać się także małe gospodarstwa domowe. Panele fotowoltaiczne nie wymagają ogromnej przestrzeni (w przypadku typowych instalacji domowych), mogą być zamontowane w ogrodzie lub na dachu domu, a po podłączeniu do sieci energetycznej mogą zapewnić szansę korzystania z darmowej energii elektrycznej przez cały rok. 

Standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • paneli słonecznych,
  • licznika dwukierunkowego mierzącego przepływ prądu i umożliwiającego rozliczanie się prosumenta,
  • falownika, który przekształca prąd stały w prąd zmienny docierający do gniazdek elektrycznych.

Prosumentem jest osoba, która produkuje własny prąd z pomocą paneli fotowoltaicznych, ale pozostaje jednocześnie konsumentem energii elektrycznej z sieci.

Nadmiar energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę (np. latem) jest przekazywany do sieci w formie nadwyżki, z której 80% można odzyskać na przestrzeni całego roku. Czy jest to opłacalne? Wiele zależy od wielkości instalacji i dotychczasowych rachunków za prąd.

Jak szybko zwraca się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej będzie zależał od kilku czynników. W przypadku standardowych domów z dachem ustawionym w kierunku południowym lub południowo-zachodnim, bez cienia rzucanego przez okoliczne drzewa czy wysokie budynki, koszt wykonania całej instalacji będzie stosunkowo niski, a wydajność paneli naprawdę wysoka. Zupełnie inaczej wygląda przypadek domów o niestandardowej budowie, z dachem na północ, gdzie do paneli będzie w ciągu dnia docierało naprawdę mało słońca. Dla nich instalacja zwyczajnie się nie opłaci.

panele fotowoltaiczne

Drugim kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z energii z paneli słonecznych są dotychczasowe koszty energii.

Przy rachunkach miesięcznych w wysokości 100-150 zł, fotowoltaika jest bardzo kosztowną inwestycją która nie zwróci się szybko – dla porównania, przy rachunkach ok. 400 zł miesięcznie, przy prostej inwestycji koszty instalacji paneli mogą zwrócić się nawet po 3-4 latach.

Przy realizacji fotowoltaiki, oprócz braku rachunków (oszczędności przez obniżenie kosztów energii) należy doliczyć dotację „Mój Prąd” oraz ulgi termomodernizacyjne, które mogą obniżyć koszt instalacji o kilka tysięcy złotych. Standardowo, nawet przy bardziej skomplikowanych instalacjach lub nieco niższych początkowo rachunkach za prąd, koszt wykonania fotowoltaiki powinien się zwrócić w przeciągu maksymalnie 10 lat, aby mówić o ekonomicznej opłacalności inwestycji.

Postaw na niezależność energetyczną – własne panele fotowoltaiczne w Legnicy

Poza możliwością oszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych rocznie na rachunkach za prąd, kwestią docenianą przez właścicieli domów decydujących się na instalację paneli fotowoltaicznych jest duża niezależność energetyczna.

Korzystając z tradycyjnego prądu dostarczanego z sieci do domowych gniazdek pozostajemy zależni od lokalnego dostawcy. W przypadku awarii czy corocznych podwyżek cen nie mamy właściwie wyboru – musimy się z nimi pogodzić, bo alternatywą jest po prostu brak dostępu do prądu.

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej nie tylko produkujemy własną energię z niezależnego, odnawialnego źródła w postaci promieniowania słonecznego. W razie zmian cen, awarii energetycznych czy innych problemów, pozostajemy z dostępem do samodzielnie produkowanej energii. Co więcej, fotowoltaika nie działa, wbrew mitom, wyłącznie latem.

Wydajne panele fotowoltaiczne w Legnicy mogą działać bezproblemowo także zimą, pokrywając znaczną część zapotrzebowania energetycznego domu. W przypadku niedoboru, prosument ma szansę korzystać z nadprodukowanej na przestrzeni roku energii i nadwyżki oddanej do sieci.

Post Navigation